Web Tasarım Geliştirme Aşamaları Nelerdir?

Web Tasarım Geliştirme Aşamaları Nelerdir?

Bir web sitesi hazırlanırken dikkat edilecek en önemli nokta web sitesini planlamaktır. Her şeyden önce bir planlama yapılmalı ve planmanın içerisindeki süreçlere göre hareket edilmelidir. Çünkü belirlenen süreçlere uyularak en yanlışsız web tasarımı elde edilecektir. Web Tasarım Geliştirme Aşamaları Nelerdir? Sorusunu Kutlu Kent bilgisayar firmamızın hizmetleri ile göstermek mümkündür. Bu konudaki bilgimiz ve tecrübemiz en doğru bilgiyi verecek kadar yeterlidir.

Web Tasarım Geliştirme Aşamaları

Firmamız en doğru hizmeti verebilmek adına iş ortaklarımızın web sitesi için yeterli bilgiyi toplamayı amaçlar. Müşterilerimizin istekleri doğrultusunda en kullanışlı web sitesini oluşturmak adına tüm sorular sorulur ve ayrıntılı bir şekilde incelenir. Bir web sitesi kısaca tasarım geliştirme aşamaları olarak şöyle sıralanabilir;

 • Bilgi toplama
 • Planlama
 • Tasarım oluşturma
 • Geliştirme
 • Test

Son olarak ise bu süreç teslim aşamasıyla bitmektedir. Firmamız tasarım süreçlerini en hızlı ve ideal şekilde bitirerek teslim etmenin gururunu yaşar. Şimdiye kadar sayısız iş ortağı ve birçok hizmet teslimi ile oluşan bilgi birikimimiz bu gururun sebebidir.

Bilgi Toplama Aşaması

Birçok konuya ve hizmet amacına sahip İnternet sitesi bulunmaktadır. Konunun türüne ve verilecek hizmete bağlı olarak tasarım şekil alacaktır. Örneğin bi E-ticaret sitesi yapılması isteniyorsa bu E-ticaret sitesinin faaliyet alanı hakkında yeterli bilgi toplanmalıdır. Çünkü hem bu site hem de farklı sitelerin materyalleri ve anahtar kelimeleri farklılık gösterecektir.

Bilgi toplama sürecinde hizmet verilecek müşterilerimizden yeterli bilgiyi almakla işe başlarız. Sonrasında ise firmamız bu sitenin rakip firmalarını da detaylı bir şekilde inceler. Buradaki amacımız ise rakip firmaları inceleyerek onlardan daha iyi bir tasarım oluşturmaktır.

Web sitesi tasarlamamızı isteyen müşterilerimiz hedefi bizim için çok önemlidir. Siteyi hazırlama nedeni ve amacı gibi birçok soru ile müşterinin istekleri belirlenir. Buradaki bir diğer önemli nokta da hedef kitledir. Çünkü sitenin kuruluş amacı ile oldukça ilgilidir. Sonuçta asıl amaç hedef kitlenin beğenisini kazanmaktır.

Planlama Aşaması

Yeterli bilgiler toplandıktan sonra planlama aşamasında işlenmektedir. Toplanan bilgiler ışığında sitenin iskeleti ve haritası oluşturulmaktadır. Aynı zamanda İnternet sitesi için ana konular listelenmelidir. Böylelikle bu aşama sonlanmış olur ve tasarım aşamasına geçilir.

Tasarım Aşaması

Bu aşamada genellikle İnternet sitesinin ara yüz tasarımı oluşturulmaktadır. Aynı zamanda materyallerin sayfalarda nasıl yerleşeceği kararlaştırılır. Müşterinin isteği ve firmamızın öneriler doğrultusunda site için renk belirlenir. Aynı zamanda menü ögeleri kararlaştırılarak ana sayfada ve yan sayfada yerini alır. Ara yüz tasarımı oluşturulan bu aşamada oluşturulan İnternet sitesinin hizmetleri ve faaliyet alanı da göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin gençlerin ilgileneceği bir İnternet sitesinin onların seveceği şekilde yada kurumsal bir firmanın sitesi için de iş adamlarının beğeneceği şekilde hazırlanması doğru olacaktır.

Müşteriden alınan tüm bilgiler ışığında ön taslak çalışma hazırlanmış olur. Bu ön taslak önemli bir unsurdur çünkü oluşturulacak İnternet sitesinin nasıl görüneceği hakkında ipucu verecektir.

Geliştirme Aşaması

Artık hazırlanan İnternet sitesi son haline gelmiş olacaktır. Bu aşamada birçok önemli işlem tamamlanmış olacaktır. Firmamız siteyi işlevsel hale getirebilmek için taslak çalışması aşamasında hazırladığı tüm ögeleri uygun bir şekilde yerleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda ilk olarak ana sayfayı oluşturmaktayız. Ardından diğer alt sayfalar da yavaş yavaş oluşturulacaktır. Böylelikle geliştirme aşamasının da sonuna gelinmiş olur.

Test ve Teslim Aşaması

Test ve teslim aşaması ile birlikte son aşamaya gelinmiş olacaktır. Bu kısımda hazırlanan İnternet sitesinin düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını ögrenebilmek adına son kontroller yapılır. Aynı zamanda gerekli görülen kısımlar için de son dokunuşlar gerçekleştirilir.

Sitenin son halinin verilmesi ile birlikte test yayınına başlanır. Firmamız öncelikle oluşturulan İnternet sitesinin test edilmesi amacıyla test alan adı kullanmayı tercih eder. Siteyi buraya taşımaktaki amaç ise nasıl göründüğünü öğrenmektir.

Test yayınında dikkat edilen bir diğer nokta ise sitenin mobil uyumlu olup olmamasıdır. Bu işlemden sonra da tüm tarayıcılar için doğru çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Bir diğer kontrol ise ara yüz tasarımı için yapılmaktadır. Örneğin web sitesinde bulunan resim gibi ögelerin düzgün bir biçimde sıralanıp sıralanmadığı kontrol edilecektir.

Test aşamasının da bitmesi üzerine firmamız İnternet sitesinde bulunan tüm dosya ve ögeleri FTP protokolünü kullanarak gerçek alan adına aktarmaktadır. Her ögenin doğruluğunu teyit etmek adına ise son bir test yapılır. Yaptığımız son test ise FTP protokolü ile aktarılmış olan dosyaların eksik yada hatalı olup olmadığı hakkında bilgi edinmek amaçlıdır.

Son olarak ise hazırlanmış olan web sitesi müşterilerimize teslim edilir. Böylelikle İnternet sitesi de fiili olarak yayın hayatına başlamış olur. Firmamız yukarıda belirttiğimiz tüm aşamaları en ince ayrıntısına kadar ve olabildiğince ve hızlı bir şekilde gerçekleştierek müşterilerin sunmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Şimdiye kadar hazırlamış olduğumuz tüm işlerimiz ve mutlu müşterilerimiz sayesinde bu gururu taşımaktayız.

Firmamızın Hizmetleri

Fimamız birçok alanda hizmet sunmaktadır. Bu hizmetlerimiz ise şöyle sıralanabilir;

 • Güvenlik sistemleri
 • Teknik servis hizmetleri
 • Otomasyon hizmetleri
 • Yangın ve alarm sistemleri
 • İnternet ve reklam hizmetleri
 • Network hizmetleri

Bugüne kadar verdiğimiz hizmetler ile birçok mutlu müsteriye sahip olmuş bulunmaktayız. Yukarıda da belittiğimiz gibi hizmet alanımız oldukça geniştir. Yetenekli ve tecrübeli kadromuz ile müşterilerimize en kaliteli hizmeti sunmak için her geçen gün kendimizi daha da geliştirmeyi amaçlamaktayız. Anlatımını yaptığımız web sitesi planlama süreçleri için de uzman kadromuz ile hizmet vermeye devam etmekteyiz. Firma olarak en temel amacımız müşterileri memnuniyetini sağlamaktır. Bu amacımıza ise şimdiye kadar sayısız hizmet ve müşteri ile ulaşmayı başarmış bulunmaktayız.